Calendarele competiționale  2016-2017

Rezultate Olimpiade și Concursuri

Concurs național de artă plastică ”Hristos a Înviat!” ediția a VIII-a 2016

septembrie 11th, 2016|Comentariile sunt închise pentru Concurs național de artă plastică ”Hristos a Înviat!” ediția a VIII-a 2016

Eleva Deborah Naghy indrumata de doamna profesor Cornelia Gajac, a participat la Festivalul concursului național de artă plastică ”Hristos a Înviat!”, ediția a VIII-a, 18 aprilie – 6 mai 2016, obtinand premiul special pentru grafica. [...]

Cupa Crisius concurs international editia a XXXVII-a 6-8 Mai 2016

mai 8th, 2016|Comentariile sunt închise pentru Cupa Crisius concurs international editia a XXXVII-a 6-8 Mai 2016

La sfârşitul săptămânii trecute, mai precis de vineri până duminică, la Chişineu Criş a avut loc ediţia a XXXVII-a a Cupei Crisius, o competiţie interşcolară de anvergură, cu sute de participanţi, cea mai veche din [...]

Concurs judetean de arte vizuale

martie 28th, 2016|Comentariile sunt închise pentru Concurs judetean de arte vizuale

Elevele  Gubani Marienca Clasa a VI a si Nagy Deborah clasa a VIII a au participat la concursul judetean de arte vizuale ,,CRACIUN FERICIT,,  cu tema   ,,PODOABE SI DECORATIUNI DE CRACIUN,,  editia 2015 obtinand premiul [...]

Olimpiada de Limba Engleză – etapa județeană

martie 28th, 2016|Comentariile sunt închise pentru Olimpiada de Limba Engleză – etapa județeană

Participarea elevului Macarie David (din clasa a V-a) la olimpiada de Limba Engleză- etapa județeană

Olimpiade și concursuri

Copiii şi tinerii capabili de performanţe înalte beneficiază, indiferent de vârstă, de programe educative care le respectă particularităţile de învăţare şi de orientare a performanţei. Aceste programe sunt de aprofundare a învăţării, de grupare pe abilităţi, de îmbogăţire a curriculumului cu noi domenii, de mentorat şi transfer de competenţă, de accelerare a promovării conform ritmului individual de învăţare.
Statul sprijină copiii şi tinerii capabili de performanţe înalte atât în unităţi de învăţământ, cât şi în centre de excelenţă.

Pentru sprijinirea copiilor şi a tinerilor capabili de performanţe înalte noi organizăm olimpiade şi concursuri, tabere de profil, simpozioane şi alte activităţi specifice şi acordăm burse şi alte forme de sprijin material.
Olimpiadele și concursurile sunt competiții școlare pe discipline de studiu/domenii de pregătire, interdisciplinare și transdisciplinare, care au ca obiectiv general stimularea elevilor cu performanțe școlare înalte sau care au interes și aptitudini deosebite în domeniul științific, tehnico-aplicativ, cultural-artistic, civic şi în cel sportiv. Olimpiadele şi concursurile școlare promovează valorile culturale și etice fundamentale, spiritul de fair-play, competitivitatea și comunicarea interpersonală. Indiferent de domeniul lor sau de premiul oferit, aceste competiţii şcolare stimulează creativitatea şi gândirea critică, oferă motivația atât de necesară în procesul de învățare și ajută la identificarea și dezvoltarea talentelor, abilităților și cunoștințelor, contribuind la dezvoltarea personală și profesională a elevilor.

Participarea la competițiile școlare este deschisă tuturor elevilor. Fiecare persoană are dreptul să primească o educaţie care dezvoltă abilitățile sale la întregul său potenţial. Garantarea acestui drept implică asigurarea egalităţii de șanse, oferind pentru fiecare persoană ajutor şi resurse în funcție de caracteristicile şi nevoile individuale. Identificarea şi susţinerea copiilor şi tinerilor capabili de performanţe şcolare înalte reprezintă o parte integrantă a politicilor educaţionale promovate de Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice.

Conform Legii Educaţiei Naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare, “Statul acordă premii, burse, locuri în tabere şi alte asemenea stimulente elevilor şi studenţilor cu performanţe şcolare şi universitare, precum şi cu rezultate remarcabile în educaţia şi formarea lor profesională sau în activităţi culturale şi sportive”. Recunoaşterea performanţei şcolare înalte se regăseşte ca principiu şi în Legea nr. 235/2010 pentru acordarea burselor de merit olimpic internaţional elevilor premiaţi la olimpiadele şcolare internaţionale.

  • Respectul – a arăta consideraţie faţă de oameni, faţă de autorităţi, faţă de proprietate şi, nu în ultimul rând, faţă de propria persoană.
  • Eficienţă – în concordanţă cu cerinţele pieţei muncii exprimată prin raportul efort – rezultate; a da tot ce ai mai bun în orice împrejurare.
  • Autodisciplina – a avea control asupra propriilor acţiuni, cuvinte, dorinţe, impulsuri şi a avea un comportament adecvat oricărei situaţii.

Rezultate obtinute la sport

Citate Preferate !

Scoala va fi scoala, cand omul va fi om si statul va fi stat.

Mihai Eminescu, Scoala Gimnaziala Tipar

Nu învăţăm pentru şcoală, ci pentru viaţă.

Şcoala nu este un institut de învăţătură, ci un templu ai cărui preoţi sunt profesorii.

Regele Carol II, Scoala Gimnaziala Tipar

Şcoala cea mai bună este aceea în care vezi alături de tine sufletele care-ţi sunt ca fraţii şi surorile. (Nicolae Iorga)