Concurs îngrijitor

Țipar, prima semifinalistă în Cupa „Sportsin”

La 14. aprilie 2018 sala de sport din Satu Nou a fost gazda Grupei A din cadrul ediției cu numărul X a Cupei „Sportsin” la baschet feminin. Şcoala Gimnazială Ţipar (profesor Ciprian Rus) a câștigat cele trei dispute susținute: 14-7 (s-au jucat două reprize a câte 10 minute) cu Școala Gimnazială Satu Nou, 18-6 cu Șc. Gim. Pădureni – Ch. Criș și 10-0 cu Liceul „M. Veliciu” Ch. Criș – echipă ce a debutat într-o întrecere de baschet -, calificându-se în „careul de ași” al competiției. Pe locul secund au încheiat gazdele, ce au dispus în meciul decisiv de Pădureni, scor 21-13.

Concurs național de artă plastică ”Hristos a Înviat!” ediția a VIII-a 2016

Eleva Deborah Naghy indrumata de doamna profesor Cornelia Gajac, a participat la Festivalul concursului național de artă plastică ”Hristos a Înviat!”, ediția a VIII-a, 18 aprilie – 6 mai 2016, obtinand premiul special pentru grafica.

Concursul Județean de Arte Vizuale ”Lumina Sărbătorilor pascale” 2016

Elevele Hanc Daliana, Naghy Deborah, si Keller Patricia de la Scoala Gimnaziala Tipar,coordonate de doamna profesor Gajac Cornelia, au participat la concursul Județean de Arte Vizuale ”Lumina Sărbătorilor pascale” cu tema,”Noaptea Invierii” obtinand urmatoarele premii dupa cum urmeaza;

• Premiul   – I –   Naghy Deborah
  • Premiul   – II – Keller Patricia
  • Premiul   – III – Hanc Daliana

Cupa Crisius concurs international editia a XXXVII-a 6-8 Mai 2016

La sfârşitul săptămânii trecute, mai precis de vineri până duminică, la Chişineu Criş a avut loc ediţia a XXXVII-a a Cupei Crisius, o competiţie interşcolară de anvergură, cu sute de participanţi, cea mai veche din ţară.
Câştigătorii au fost premiaţi cu diplome, cupe şi medalii.

Elevele de la Scoala Gimnaziala Tipar coordonate de doamna profesor Gajac Cornelia, au participat la concursul international de arte (sportul in imaginatia copiilor) find premiate dupa cum urmeaza:
Gubani Marienka diploma loc I,
Naghy Deborah diploma loc I,
Rodriguez Jaquelina diploma loc II
Hanc Daliana diploma mentiune

Concurs judetean de arte vizuale

Elevele  Gubani Marienca Clasa a VI a si Nagy Deborah clasa a VIII a au participat la concursul judetean de arte vizuale

,,CRACIUN FERICIT,,  cu tema   ,,PODOABE SI DECORATIUNI DE CRACIUN,,  editia 2015 obtinand premiul III.

1 Decembrie sărbătorit la Şcoala Gimnazială Tipar 2013

Olimpiada de Limba Engleză – etapa județeană

Participarea elevului Macarie David (din clasa a V-a) la olimpiada de Limba Engleză- etapa județeană

Locul II la baschet feminin -Cupa ”Sportsin”

Eleve din patru unităţi de învăţământ din judeţ şi-au dat întâlnire, joi, la a opta ediţie a Cupei „Sportsin” la baschet, câştig de cauză având echipa gazdă, Şc. Gim. „Ioan Slavici” Şiria

Fetele pregătite de profesorii Daniel Dragoş şi Lucian Oniţa au câştigat cele 3 partide susţinute după sistemul „două reprize a câte 10 minute”: 14-13 cu Şc. Gim. Ţipar, 17-3 cu Şc. Gim. Pădureni – Ch. Criş şi 10-1 cu Şc. Gim. Satu Nou. Lotul campioanelor le-a cuprins pe: Denisa Ştefu, Patricia Ştefu, Narcisa Duma, Ionela Albulescu, Roxana Bora, Patricia Adam, Ştefania Coiş, Beatrice Sabău, Narcisa Jurj, Lia Trif, Cosmina Dobra şi Jesika Beuka.

Pe podium s-au mai clasat elevele din Ţipar (11-6 cu Pădureni şi 10-3 cu Satu Nou) şi Pădureni (8-4 cu Satu Nou, campioana ediţiei precedente).

Festivitatea de premiere, în cadrul căreia primele trei clasate au fost recompensate cu medalii şi cupe, iar primele două au primit şi tricouri, a fost oficiată de Călin Moga (principalul sponsor al întrecerii) şi Gianina Andriescu (fostă câştigătoare a Cupei „Sportsin”). Arbitrajul şi evidenţa scorului în cele 6 jocuri a fost asigurat de Cristian Mocriţchi şi Alexandru Comloşan, ambii baschetbaliştii la LPS Arad, respectiv Mircea Crişan (administratorul sălii din Şiria).

La final, organizatorii au atribuit 4 premii speciale: Loredana Şoit (Satu Nou) şi Beatrice Milak (Pădureni) – cele mai combative jucătoare, Bianca Borteş (Ţipar) – MVP şi Denisa Ştefu (Şiria) – coşgetera turneului, cu 23 de puncte, ultima primind cuvenita statuetă.

Diverse activitati culturale

Concurs de RECITARE DE POEZII a XX-a ,,HORVATH BELA,, în INEU

Elevii au obținut :-MATE RICHART – locul – II
-BOCHIȘ ROLAND – locul – III

Elevii claselor primare au participat la:

”CANGURASUL MATEMATICIAN”

KURUTTY – ,,FUKKESZ, , – faza locala si judeteana.
Elevii claselor – V-VIII – au participat la concursul – ”COMPER”